Kino Otok - Isola Cinema
FB - IG - TW - VI - YT

Young4Film

Objava: 18. oktober 2024

Praznujemo mejnike mreže evropskih filmskih festivalov Mladi selektorji za mlado občinstvo!

Januarja 2023 smo vzpostavili mrežo evropskih filmskih festivalov, ki jo sestavljajo mednarodni filmski festival Kino Otok – Isola Cinema, mednarodni festival dokumentarnega filma Beldocs, festival kratkega filma v Vilni, Piccolo Grande Cinema in filmski festival Cinehill (prej znan kot Motovun). Lotili smo se misije, da bi obrnili ustaljeno prakso, da programe za mlado občinstvo pripravljajo izključno odrasli, in organizirali dejavnosti, s katerimi smo mlade filmske selektorje aktivno vključili v oblikovanje petih mednarodnih filmskih festivalov ter pri tem uporabili uveljavljeno metodologijo Moving Cinema, ki jo od leta 2014 razvija ekipa A Bao A Qu v sodelovanju z več mednarodnimi partnerji. Po postavitvi temeljev smo navdušeni nad dosedanjimi dosežki, in motivirani za nadaljevanje našega poslanstva.

Glavna dejavnost festivalske mreže Mladi selektorji za mlado občinstvo! ali na kratko Young4Film je organiziranje skupin mladih filmskih selektorjev na festivalih. Leta 2023 si je sedem skupin mladih selektorjev (skupaj 77 mladih selektorjev) različnih starosti ogledalo 41 celovečernih in 27 kratkih filmov ter izbralo izbralo 16 celovečernih in 11 kratkih filmov, ki so bili leta 2023 predvajani v okviru uradnega programa festivalov iz mreže Young4Film. V okviru partnerstva Young4Film je bilo leta 2023 v Sloveniji, Srbiji, Litvi, Italiji in na Hrvaškem skupaj organiziranih 57 javnih projekci, na katerih so bili prikazani filmi, ki so jih izbrali mladi selektorji. Za vse izbore in javne projekcije so mladi selektorji pripravili različna komunikacijska gradiva in izvedli predstavitve programa, v nekaterih primerih pa so pripravili in vodili tudi pogovore s filmskimi ustvarjalci po projekcijah.

Mladi selektorji svoj izbor filmov s ponosom predstavljajo v spletnem katalogu, ki si ga lahko ogledate na povezavi in ga uporabite za svoje filmsko-vzgojne dejavnosti.

Da bi bolje razumeli ustvarjalne procese in delo filmskih ustvarjalcev, so Mladi programerji pripravili tudi digitalna pedagoška gradiva v obliki video kapsul:

  • Maja Prettner, režiserka, produkcija: Mednarodni filmski festival Kino Otok – Isola Cinema: vimeo link
  • Eva Cvijanović, režiserka, produkcija: Filmski festival Cinehill: vimeo link
  • Marko Grba Singh, režiser, produkcija: Mednarodni festival dokumentarnega filma Beldocs: vimeo link
  • Andrius Blazevicius, selektor, produkcija: Festival kratkega filma Vilna: vimeo link
  • Egle Maceinaite, direktorica Festivala kratkega filma Vilna, produkcija: Fesitval kratkega filma Vilna: vimeo link
  • Elena Martin Gimeno, režiserka, produkcija: Piccolo Grande Cinema: vimeo link
  • Brando De Sica, režiser, produkcija: Piccolo Grande Cinema: vimeo link

Člani mreže Young4Film razvijamo tudi pedagoška gradiva, ki so na voljo na spletni platformi Inside Cinema. Glavni cilj pedagoških gradiv Inside Cinema je raziskati ustvarjalni proces ustvarjanja filma z mislijo na mlade filmske gledalce: od začetnih idej in zapiskov do postprodukcije. Toplo vas vabimo, da raziščete naslednja gradiva:

Dejavnosti festivalske mreže Young4Film v letu 2024

Sodelujoči festivali smo v letu 2023 našemu delovanju postavili trdne temelje, na katerih nadaljujemo s svojim delom tudi v letu 2024. Štirje festivali so že zaključili svoje letošnje festivalske edicije, aktualna edicija festivala Piccolo Grande Cinema pa bo potekala od 9. do 17. novembra v Milanu. Vljudno vas vabimo, da na naslednjih povezavah raziščete več o posameznih festivalih: Mednarodni festival dokumentarnega filma Beldocs, festival kratkega filma v Vilni, Piccolo Grande Cinema, filmski festival Cinehill in Mednarodni filmski festival Kino Otok – Isola Cinema.

Med 19. in 22. marcem 2024 sta filmski festival Piccolo Grande Cinema in Cineteca Milano kot producent festivala gostila drugo letno srečanje predstavnikov vseh partnerjev Young4Film v Milanu v Italiji. Srečanje je namenoma sovpadalo s Forumom CinemaSarà, italijanskim nacionalnim študentskim posvetovanjem o prihodnosti filma in kinematografije, ki ga je organizirala Cineteca Milano. Predstavniki mladih programerjev iz Italije, Litve, Slovenije in Srbije so se udeležili moderirane izmenjave izkušenj o sodelovanju z različnimi festivali v mreži ter posvetovanja o prihodnosti filma in kinematografije v okviru foruma CinemaSarà. Poleg tega je bila 21. marca 2024 v Interaktivnem filmskem muzeju (Museo Interattivo del Cinema) javna predstavitev dejavnosti evropske festivalske mreže Young4Film, ki se je je udeležilo osemdeset učencev in učiteljev iz vse Italije, ki so sodelovali na forumu CinemaSarà.

O festivalski mreži Young4Film

Naš cilj je, da na ta način razvijamo svoje občinstvo in promoviramo evropske – še poseben nenacionalne – filme med ciljnimi skupinami osnovnošolcevsrednješolcev in študentov. Mladim selektorjem dajemo odgovornost, da postanejo del festivalskih ekip, njihov izbor filmov in promocijske materiale pa bomo delili z mladimi občinstvi na vseh festivalih, vključenih v mrežo. Izbrani filmi bodo opremljen z izvirnimi digitalnimi pedagoškimi gradivi, ki jih bomo dali na uporabo tudi drugim filmskim kuratorjem, filmskovzgojnim delavcem in pedagogom ter tako poskrbeli, da bo njihov doseg presegel mrežo in širše partnerstvo Young4Film. Poleg petih evropskih filmskih festivalov so v aktivnosti mreže vključene tudi tri kulturne organizacije, ki delujejo na področju filmske vzgojeA Bao A Qu (Barcelona, Španija), Meno Avilys (Vilna, Litva) in Kijufi (Berlin, Nemčija).

Naš skupni pristop vključevanja mladih selektorjev temelji na izvirni metodologiji Film v gibanju (ang. Moving Cinema), ki jo z namenom razvoja aktivnih mladih filmskih občinstev od leta 2014 razvija ekipa katalonske organizacija A Bao A Qu v sodelovanju z več mednarodnimi partnerji. Prav to preteklo sodelovanje nam je dalo skupno razumevanje pomena razvoja mladega občinstva, naša dosedanja prizadevanja na tem področju pa bomo nadgradili z upoštevanjem vprašanj trajnosti, okoljske ozaveščenosti, uravnotežene zastopanosti spolov, vključenosti, raznolikosti in reprezentativnosti.

Evropski projekt Mladi selektorji za mlado občinstvo! Mreža evropskih filmskih festivalov koordinira Mednarodni filmski festival Kino Otok – Isola Cinema, s podporo programa EU Ustvarjalna Evropa, podprogram MEDIA, in Ministrstva za javno upravo RS.

*****************************************************************************************************************

Objava: 1. april 2023

Mreža evropskih filmskih festivalov Mladi selektorji za mlado občinstvo! v polnem zagonu

Evropski filmski festivali se zavedamo pomena vzgajanja zvestega občinstva, zaradi česar v vse večji meri razvijamo programe za mlada občinstva. Da bi obrnili ustaljeno prakso, ko program za mlada občinstva kurirajo izključno odrasli, smo ustvarili novo mrežo evropskih filmskih festivalov, ki jo sestavljamo Mednarodni filmski festival Kino Otok – Isola Cinema, Mednarodni festival dokumentarnega filma Beldocs, festival kratkega filma v Vilni, Piccolo Grande Cinema in filmski festival Cinehill. Zadali smo si poslanstvo, da bomo v ustvarjanje vseh petih uveljavljenih mednarodnih filmskih festivalov aktivno vključevali mlade selektorje, in mrežo poimenovali Mladi selektorji za mlado občinstvo! (ang. Young Programmers for Young Audiences!) ali na kratko Young4Film.

Naš cilj je, da na ta način razvijamo svoje občinstvo in promoviramo evropske – še poseben nenacionalne – filme med ciljnimi skupinami osnovnošolcev, srednješolcev in študentov. Mladim selektorjem dajemo odgovornost, da postanejo del festivalskih ekip, njihov izbor filmov in promocijske materiale pa bomo delili z mladimi občinstvi na vseh festivalih, vključenih v mrežo. Izbrani filmi bodo opremljen z izvirnimi digitalnimi pedagoškimi gradivi, ki jih bomo dali na uporabo tudi drugim filmskim kuratorjem, filmskovzgojnim delavcem in pedagogom ter tako poskrbeli, da bo njihov doseg presegel mrežo in širše partnerstvo Young4Film. Poleg petih evropskih filmskih festivalov so v aktivnosti mreže vključene tudi tri kulturne organizacije, ki delujejo na področju filmske vzgoje: A Bao A Qu (Barcelona, Španija), Meno Avilys (Vilna, Litva) in Kijufi (Berlin, Nemčija).

Naš skupni pristop vključevanja mladih selektorjev temelji na izvirni metodologiji Film v gibanju (ang. Moving Cinema), ki jo z namenom razvoja aktivnih mladih filmskih občinstev od leta 2014 razvija ekipa katalonske organizacija A Bao A Qu v sodelovanju z več mednarodnimi partnerji. Prav to preteklo sodelovanje nam je dalo skupno razumevanje pomena razvoja mladega občinstva, naša dosedanja prizadevanja na tem področju pa bomo nadgradili z upoštevanjem vprašanj trajnosti, okoljske ozaveščenosti, uravnotežene zastopanosti spolov, vključenosti, raznolikosti in reprezentativnosti. Verjamemo, da bomo s svojim strokovnim znanjem in zagnanostjo še naprej orali ledino na področju inovativnega razvoja mladih občinstev in na tem področju postali zaupanja vredna avtoriteta, ki bo s svojim delovanjem za vključevanje mladih v oblikovanje programov navdihnila tudi številne druge filmske festivale.

Festivali mreže Young4Film v letu 2023

Lepo vabljeni, da v letošnjem letu obiščete festivale iz naše festivalske mreže in iz prve roke ali na spletu preverite, kako v oblikovanje svojih programov vključujemo mlade selektorje ter skrbimo za kakovostne, raznolike in sveže ponudbe filmov za mlada občinstva. In ne pozabite nas pocukati za rokav, če se kje srečamo – z veseljem z vami poklepetamo in se razgovorimo o našem projektu. Se vidimo!

Festival kratkega filma v Vilni, Litva, 18.–24. januar 2023
Mednarodni festival dokumentarnega filma Beldocs, Beograd, Srbija, 10.–17. maj 2023
Mednarodni filmski festival Kino Otok – Isola Cinema, Izola, Slovenija, 7.–11. junij 2023
Cinehill Motovun Film Festival, Motovun, Gorski kotar, Hrvaška, 26.–30. julij 2023
Filmski festival Piccolo Grande Cinema, Milano, Italija, 9.–17. november 2023

Strokovni seminar Mladi filmski selektorji za mlado občinstvo!

13. in 14. marca 2023 je v Kinodvoru potekal strokovni seminar o vključevanju mladih v oblikovanje filmskih programov z naslovom Mladi filmski selektorji za mlado občinstvo!, ki je bil del uvodnega srečanja projekta Mladi selektorji za mlado občinstvo! Mreža evropskih filmskih festivalov. Seminarja se je udeležilo več kot 70 filmskih pedagogov, programskih sodelavcev kinematografov in filmskih festivalov, mladinskih in kulturnih delavcev, oblikovalcev politik na področju kulture, vzgoje in izobraževanja ter učiteljev filmske vzgoje v osnovnih in srednjih šolah, ki so v dveh dneh poslušali prispevke domačih in tujih strokovnjakov ter imeli priložnost slišati dragocena razmišljanja mladih selektorjev, ki so samozavestno podelili svoje izkušnje in pogled na obravnavano tematiko.

Mladi so bili enotni: »Dajte nam odgovornost. Ne bomo vas razočarali!« Filmski festivali, kinematografi in drugi prikazo­valci filmov se vse bolj posvečajo razvoju razno­likih programov za mlado občinstvo, pri čemer za oblikovanje vsebin v večini primerov skrbijo odra­sli strokovnjaki. Kot sveža alternativa tej ustaljeni praksi je bil tokratni strokovni seminar posvečen razi­skovanju aktivnega vključevanja osnovnošolcev in srednješolcev v ustvarjanje filmskih dogodkov za njihove vrstnike in širše.

»Mladi bodo s svojim edinstvenim pogledom na sveto obogatili prav vsak festival.«Rimantė Daugėlaitė, predstavnica festivala kratkega filma v Vilni

V izvedbo programa strokovnega seminarja so bili vključeni strokovnjaki petih med­narodnih festivalov mreže Young4Film in dveh kultur­nih organizacij, ki delujeta na področju filmske vzgoje: A Bao A Qu (Barcelona, Španija) in Meno Aviliys (Vilna, Litva). Izkušnje z izvajanjem participativnih dejavno­sti za mlado občinstvo so predstavili tudi sodelavci Kinodvorovega filmskega programa Kinotrip, ki temelji na načelu mladi za mlade.

»Mentorji so tisti, ki zagotovijo začetno spodbudo, naša odgovornost pa je, da k nalogi pristopimo samoiniciativno ter s spoštovanjem in odgovornostjo. Dajte nam odgovornost. Ne bomo vas razočarali!« so zaključili mladi selektorji in svojo izkušnjo soustvarjanja filmskih programov toplo priporočali vsem mladim, tudi tistim brez filmskega predznanja.

Vabljeni k ogledu programa in povzetkov seminarja ter fotografij.

Evropski projekt Mladi selektorji za mlado občinstvo! Mreža evropskih filmskih festivalov koordinira Mednarodni filmski festival Kino Otok – Isola Cinema, s podporo programa EU Ustvarjalna Evropa, podprogram MEDIA, in Ministrstva za javno upravo RS.