PRO OTOK 2024
Program za filmske profesionalce in vse druge, ki jih zanima pot filma od ideje do platna in naprej.
Zeleni prehod v kulturi: fokus na mlado filmsko občinstvo
Predstavitev in praktična delavnica v sodelovanju z Motovilo/CED Slovenija.
Motovila/CED Slovenija in Kino Otok že četrto leto nadaljujeta razpravo o trajnih okoljskih praksah v kulturi in filmu. Osrednja gostja dogodka in mentorica delavnice bo Claudia Ziegenfuß iz berlinske nevladne organizacije Kijufi (Nemčija), ki okviru evropske mreže filmskih festivalov Young4Film koordinira oblikovanje Listine o trajnostnem razvoju in družbeni ozaveščenosti za mlado filmsko občinstvo.
Predstavitev in delavnica bosta potekali v angleščini in sta namenjeni predstavnikom filmskih festivalov in kinematografov, filmskim pedagogom, učiteljem osnovnih in srednjih šol ter drugim zainteresiranim udeležencem, ki se ukvarjajo s filmsko in kulturno vzgojo oziroma z mladimi občinstvi. Prost vstop, obvezne predhodne prijave do 5. junija prek spletnega obrazca.
Primeri dobrih praks v mreži art kinematografov
Javno strokovno srečanje Art kino mreže Slovenije (AKMS)
Na strokovnem srečanju Art kino mreže Slovenije, bodo člani predstavili primere dobrih praks v mreži 28 kinematografov. Predstavitve: Kinodvor iz Ljubljane (Kinodvor za gluhe in naglušne), Mestni kino Domžale (Film v otroškem abonmaju), Kinogledališče Tolmin (Kino sodelovanje s centrom za aktivnosti starejših), Linhartova dvorana Radovljica (Z Loti v kino), Kino Trbovlje (Kino za najmlajše) in Kulturni dom Cerknica (Kino brez ovir).
Dogodek bo potekal v slovenskem jeziku. Prost vstop.
Najdena podoba: Program kratkih filmov Premio Cesare Zavattini ter predstavitev festivala UnArchive in Avdiovizualnega arhiva delavskega in demokratičnega gibanja (Aamod)
Delavnico Nagrada Cesare Zavattini, festival UnArchive in Avdiovizualni arhiv delavskega in demokratičnega gibanja (Aamod), vse posvečene found footage filmu in ustvarjalni uporabi arhivskega materiala, bo predstavil Gabriele Ragonesi. Pogovor bo potekal v angleščini.
Najdena podoba: Program kratkih filmov in pogovor z ustvarjalci found footage filmov
Najdene podobe v novih filmskih stvaritvah zaživijo na različne načine in v filmih nosijo nove pomene ter sprožajo različna politična, družbena, estetska vprašanja in razmišljanja. Edina skupna lastnost teh starih podob, ki postanejo novi filmi, je prav reinterpretacija – pogled avtorja, ki iz svojih novih okoliščin podobam podeli nove pomene in učinke. Na pogovoru o ustvarjalnih vprašanjih uporabe najdenih podob bodo sodelovali avtorji filmov na programu festivala. Pogovor bo potekal v angleščini.
Projekcijam bo sledilo omizje z naslednjimi filmskimi profesionalci: Emilija Gašić, Laura Samani, Bill Morrison, Neil Young in Davorin Marc.
Kratka scena na Kino Otoku: študiji primerov kratkih filmov z Matjažem Ivanišinom in Niko Jurman
Predstavitev in diskusija
Kratka scena je intenzivna polletna delavnica, ki vključuje spoznavanje teorije in prakse scenaristične obrti, razvoj ideje in pisanje scenarija za kratki film. Letošnja Kratka scena je že deveta po vrsti, od lani poteka pod okriljem Društva slovenskih režiserjev in režiserk v sodelovanju s Slovenskim filmskim centrom in v partnerstvu z Društvom za uveljavljanje kratkega filma KRAKEN. Več na dsr.si. Prost vstop.
Najdena podoba: Program kratkih filmov in mojstrski tečaj Billa Morrisona
Bill Morrison je ameriški neodvisni filmski ustvarjalec, ki svoje filme praviloma ustvarja iz najdenega filmskega materiala, filme pa opremi z novo glasbeno spremljavo. Pri svojem eksperimentalnem delu pogosto raziskuje estetske in narativne učinke propadanja analognega filmskega materiala. Morrisonov zadnji film Incident (2023) je za njegov izraz morda neznačilen, saj je sestavljen iz posnetkov uličnih nadzornih kamer in kamer, ki jih na telesu nosijo ameriški policaji. Pogovor bo potekal v angleščini.